Domov Zvířata
Kategorie:

Zvířata

Reklama

Vědci z Torontské univerzity ve Scarborough zkoumají doupata ledních medvědů v Arktidě a pomocí dálkových kamer sledují chování mláďat a jejich matek. Doupata poskytují mláďatům teplý úkryt, kde přibývají na váze a vyvíjejí se v bezpečí.

Klimatické změny, které mají za následek ztenčování mořského ledu a změny počasí, však ztěžují rozmnožování medvědů. Kratší zimní období může nutit matky, aby dříve opouštěly úkryty, a mláďata je někdy následují a stávají se zranitelnými.

Kamery zaznamenávají, že se skutečně jen zřídka stává, že mláďata opustí brloh bez matky. Vědci porovnávají údaje o teplotě s videozáznamy, aby pochopili vliv klimatu na život medvědů. Se zhoršujícími se životními podmínkami v brlozích se zvyšuje úmrtnost mláďat, což je vážný problém.

Stránky: 1 2

Reklama

Japonský pavouk krab připomíná marťanský válečný stroj ze sci-fi filmu Válka světů. Pohybuje se po skalách pomocí osmi překvapivě dlouhých nohou a dvěma končetinami s drápy na koncích prohledává dno a hledá potravu.

Velikost těla tohoto tvora je 0,4 m, rozpětí nohou 3,7 m, hmotnost 20 kg. Vyskytuje se v blízkosti Japonských ostrovů, výhradně na východní straně, v hloubkách 50-600 m, ale nejraději se zdržuje v hloubkách 120-270 m. I když se cítí dobře i v oceanáriích, kde takové hloubky samozřejmě chybí.

Stránky: 1 2

Reklama

Vědci zjistili, že rostliny jsou schopny zapamatovat si stresové situace pomocí epigenetických změn ve svých buňkách. Tento jev, známý jako imunitní priming, umožňuje rostlinám „zapamatovat si“ minulé útoky škůdců a chorob a pomáhá jim lépe se bránit v budoucnu.

Na rozdíl od obratlovců nemají rostliny specializované paměťové buňky, ale mohou měnit aktivitu svých genů, aby se přizpůsobily prostředí.
Studie ukázaly, že opakované vystavení stresu způsobuje trvalé změny v DNA rostlin, které se mohou přenášet na další generace.

Stránky: 1 2

Reklama

Americký stát Kalifornie zvažuje zrušení sezóny lovu lososů v roce 2025, což by mohl být již třetí zákaz v řadě v souvislosti s prudkým poklesem počtu lososů chinook v údolí řeky Sacramento.

V letech 2023 a 2024 již státní úřady zakázaly lov této ryby kvůli alarmujícímu nízkému stavu populace. Pokud bude podobné rozhodnutí přijato i v roce 2025, bude to poprvé v historii Kalifornie, kdy zákaz bude trvat tři roky po sobě.

Deník Los Angeles Times s odvoláním na údaje kalifornského úřadu pro ochranu ryb a volně žijících živočichů uvádí, že populace lososa čivavnatého v údolí Sacramento klesla na 166 000 kusů. To je o 50 000 méně než odhady provedené pro sezónu 2024 a téměř stejně jako v roce 2023, kdy populace ryb činila přibližně 169 000 kusů.

Stránky: 1 2

Reklama

Muž jménem Frank, který poprvé cestoval ke korálovému útesu, si při šnorchlování všiml neobvyklé mušle a chtěl si ji odnést jako suvenýr. Na poslední chvíli si to však rozmyslel. O několik měsíců později náhodou uviděl obrázek podobného předmětu na internetu a uvědomil si, že drží v ruce jednoho z nejjedovatějších mořských plžů.

Muž sdílel snímek svého nálezu na platformě Reddit, kde uživatelé pomohli určit možný druh měkkýše. Vědci potvrdili, že ulita skutečně připomíná plže z čeledi šišticovitých, ale zatím není známo, zda byla prázdná, nebo zda se uvnitř nacházel živý jedinec.

Stránky: 1 2

Reklama