Domov Vesmír
Kategorie:

Vesmír

Reklama

V sádrových dunách národního parku White Sands v Novém Mexiku (USA) se dochovaly otisky dávných lidských nohou, mezi nimiž vědci objevili záhadné lineární otisky, které pravděpodobně ukazují na první lidmi vyrobená vozidla.

Tyto stopy mohou být pozůstatky vleků, primitivních zařízení pro přepravu zboží používaných před 22 000 lety, v době posledního glaciálního maxima.

Studie vedená geografem Matthewem Bennettem se zaměřuje na tři typy stop, včetně úzkých brázd a širokých rýh, které mohly být zanechány tahači.

Stránky: 1 2

Reklama

Od prvního přistání člověka na Měsíci uplynulo 56 let a od první mise bez posádky 66 let. Moderní metody však k dosažení Měsíce potřebují více času než v éře Apolla.

Důvodem je skutečnost, že konstruktéři vesmírných letů začali využívat gravitační pole nebeských těles pro ekonomičtější trasy. Měsíc je od Země vzdálen asi 384 400 kilometrů a doba cesty závisí na jeho dráze.

Zpočátku pilotované mise Apollo dosáhly Měsíce za tři dny. „Apollo 8 to zvládlo za 69 hodin, Apollo 11 za 75 hodin.

Stránky: 1 2

Reklama

Soukromá letecká společnost Intuitive Machines se opět setkala s problémy při přistání svého vozidla na Měsíci. Měsíční sonda Athena, postavená na základě smlouvy s NASA, přistála 7. března poblíž hory Mouton, asi 160 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Podle telemetrických údajů však skončila ve vodorovné poloze, což ztěžuje výrobu energie ze solárních panelů a ohrožuje vědecký výzkum.

Athena dopravila na Měsíc 11 vědeckých přístrojů, včetně vrtáku Trident určeného k hledání vodního ledu a inovativního komunikačního systému založeného na technologii 4G.

Stránky: 1 2

Reklama

Vědcům se podařilo odhalit zákonitosti změn zemského klimatu, které korelují s oběžnou dráhou planety, což může vysvětlovat cykly dob ledových.

Cardiffská univerzita a Kalifornská univerzita společně zjistily, že největší vliv na změnu klimatických epoch mají parametry jako sklon rotační osy (obliquita) a precese. Precese ovlivňuje intenzitu letního období každých 21 000 let, zatímco šikmost mění sezónnost každých 41 000 let. Jejich vzájemné působení určuje, kdy začíná oteplování a kdy nastává nová doba ledová.

Analýzou dat za posledních 900 000 let vědci zjistili opakující se vzorce, které jim umožňují přesně předpovídat nástup a trvání dob meziledových. Bez zohlednění antropogenních faktorů by další doba ledová mohla nastat za 10 tisíciletí.

Stránky: 1 2

Reklama

Chilská poušť Atacama je známá svou jasnou noční oblohou, a proto si jí astronomové obzvláště cení, ale nyní jsou jejich vědecké zájmy ohroženy novým průmyslovým projektem společnosti AES Andes. Tato společnost plánuje na ploše 3 000 hektarů, pouhých 5-11 kilometrů od observatoře Cerro Paranal, vybudovat závody na výrobu vodíku a čpavku a přístavní zařízení.

Podle Xaviera Barkonse, generálního ředitele Evropské jižní observatoře (ESO), je tato iniciativa důvodem k obavám kvůli emisím prachu, světelnému znečištění a zvýšeným atmosférickým turbulencím.

Stránky: 1 2

Reklama